Dolma Kalem Nasıl Çalışır?

Her şeyden önce şu soruyu cevaplamak gerekli sanırsam: Neden dolma kalem?

El yazım gayet kötü, not alma işini %90 oranda online olarak yaparım, bullet journal vb. bir zevklerim yok. Kısaca bu soruyu kendime sorduğumda net olarak bir cevap veremiyorum ancak şunu söylemeden geçemeyeceğim: Belki sahip olma isteği, belki görsel haz, belki başka bir şey. Kesin bir cevabım yok. Şu an bildiğim tek şey son zamanlarda notlarımı daha çok deftere dökmeye ve daha özenli olmaya başladığım. Sanırsam hayatımdaki kalite-özen eksikliğini gidermeye başladı. Belki de ileride benden sonra gelecek olan kişilere bir şeyler bırakabilme düşüncesinin verdiği haz. Belki hepsi birden. Dediğim gibi bende net bir cevabı yok.

Şöyle bir örnek vermek isterim; motosikletim ile gittiğim yerlerde eskiden bol bol fotoğraf çeker ve videoya alırdım. Şimdi, bir kenara oturup hem biraz soluklanıp hem de kendimce bir kaç satır da olsa karalamaya başladım.

Dolma kalem kullanmaya başladığımdan beri şunu da farkettim ki not aldığınız kağıdın kalınlığı da çok önemli. Özellikle 80-90 gr. arası defterler bu konuda çok başarılı. Mürekkebi neredeyse sayfanın arkasına geçirmiyorlar. Ben tesadüf eseri Miniso Mağazasından denemek için 3’lü paket halinde DOT serisi cep boy dikişli not defterlerini almıştım ve gerçekten çok başarılılar. An itibari ile online mağazada yok ancak AVM’lerdeki mağazalarında halen mevcut. Gördüğünüzde alıp kenara atmakta fayda var. Daha pahalı seçenek ise Rhodia’nın not defterleri. Özellikle dolma kalem kullananlar için üretiliyor.

Tabi bu aralar -daha önce şurada incelemeyi beceremediğim hediye ile- dolma kalem ile ilgili sürekli okumalar yapıyorum. Özellikle The Fountain Pen Network muhteşem bir bilgi kaynağı. Benim gibi acemilik çeken bir çok kişinin mutlaka uğranması gereken bir mecra. Dolma kalem ile ilgili bir çok bilgiyi bulabilirsiniz ki bu bilgilerden ilki ve bence mutlaka bilmeniz gereken:

Dolma Kalemin Anatomisi

Günün sonunda dolma kalem mekanik bir yazım gereci. Dolayısı ile siz ona ne kadar iyi bakarsanız o da size o kadar uzun süreler hizmet ediyor. Şaka yollu bir tabirle; karşılıklı çıkar alışverişi söz konusu.

Bu yüzden bakım isteyen, özen gösterilmesi gereken bir yazım gereci. Tabi bu bakımı yapmak ve ona gerekli özeni göstermek için dolma kalemin hangi parçalardan oluştuğunu ve nasıl çalıştığını iyi bilmek gerekiyor.

Sadede gelirsek, -markalara göre değişebilmekle birlikte- standart bir dolma kalem, yukarıdaki görsele göre soldan sağa sıralanacak biçimde:

  • Gövde (Body/Barrel): Genellikle ABS ya da reçine plastikten oluşan kısmıdır. Sap kısmı ile birbirine geçecek (vidalı) şekilde tasarlanmıştır ve içerisinde dönüştürücü ya da kartuş muhafaza edilir.
  • Dönüştürücü (Converter)/Piston ya da Kartuş: En basit hali ile mürekkep haznesidir. Her iki sistemin de (Dönüştürücü/piston, kartuş) kullanışlılıklarına göre artıları ya da eksileri vardır.
  • Sap (Grip/Section): Dolma kalemin tutulduğu kısımdır. Damak bu kısım içerisine konumlandırılmıştır.
  • Damak (Feed): Mürekkebin akış hızının ayarlandığı bölümdür. Küçük kanallardan oluşan bu bölüm plastikten yapılır ve oldukça narindir. Temizleme işleminde kanalların zarar görmemesine özellikle dikkat edilmelidir.
  • Uç (Nib): Yazım işleminin gerçekleştiği metal bölümdür. ucun uç kısmı (saçma oldu biliyorum) genellikle yumuşak bir maden olan iridyumdan yapılır. Daha niş ürünlerde bu kısım genellikle altın olur.
  • Kapak ve Klips (Cap&Clip): Adı üzerinde. Ancak şunu hatırlatmakta fayda var ki dolma kalem kullanılmadığı durumlarda kapağının mutlaka kapalı olması gereklidir.

Bu parçalar “genellikle” (özellikle başlangıç seviyesi kalemlerde) birbirlerine geçecek şekilde birleştirilmiş oluyor. Bazı dolma kalem markalarında maalesef damak bölümü çıkartılamıyor.

Mutlaka bu kısımları sökme takma işlemini bilmek gerekli. Bir çok barçası zaten birbirine geçecek şekilde tasarlandığından sökme ve takma işlemi oldukça kolay ki yukarıda dediğim gibi bir dolma kalemi temiz tutmak, düzenli olarak bakımını yapmak çok elzem. Dolma kalem temizliği ile ilgili ayrıca bir yazı yazacağım.

Peki Nasıl Çalışıyor Bu Meret?

Dolma kalemin nasıl çalıştığını anlamak için yazım işini yapan dolma kalem ucuna ve damak kısmına biraz daha yakından bakmak gerekli.

En basit hali ile dolma kalemler, çok küçük ölçekte, mürekkebin kağıda damla damla akması prensibiyle çalışır.

Yani, dolma kalem ile yazı yazarken; dolma kalemlerin ucunda bulunan ve Hava Odası/Deliği olarak adlandırılan kısımdan giren hava, dolma kalemin damağındaki kanal üzerinden hareket ederek, mürekkep haznesine girer ve giren hava kadar mürekkep, damaktan süzülerek dolma kalemin ucundaki kanal aracılığı ile dolma kalemin iridyum ucuna ve nihayetinde kağıda ulaşır. Böylece yazım işlemi gerçekleşmiş olur.

DEVAM EDECEK…

Bir cevap yazın