Bölüm 4: Giyimde Kullanılan Malzeme Tanımları

Bu yazı mont, pantolon ve eldiven seçiminde bize yardımcı olması amacı ile hazırlanmıştır. Giyim ürünlerinde kullanılan malzemeler çok çeşitli ve pazarlama kısmında kelime oyunları ile dolu olduğu için, sadece motosiklet giyiminde kullanılan temel malzemelerin tanıtımı yapılmıştır.

Bu yazı mont, pantolon ve eldiven seçiminde bize yardımcı olması amacı ile hazırlanmıştır. Giyim ürünlerinde kullanılan malzemeler çok çeşitli ve pazarlama kısmında kelime oyunları ile dolu olduğu için, sadece motosiklet giyiminde kullanılan temel malzemelerin tanıtımı yapılmıştır.

Motosiklet Pantolonu

Deri

“Hepimiz biliyoruz işte” deyip geçmek isterdim ancak konu ürünler olunca bir çok farklı deri çeşidi kullanılıyor motosiklet giyim ürünlerinde. En sık kullanılan deri çeşitleri:

  • İnek Derisi: Piyasada en çok kullanılan deri çeşididir. Temel özelliği hava geçirmez ve sürtünmelere dayanıklı olmasıdır.
  • Kanguru Derisi: Temel özelliği çok ince olması ve sürtünmelere karşı dayanıklı olmasıdır. İnce yapısı sebebiyle genellikle motosiklet eldiveninde kullanılır.
  • Anilin Deri: Temel özelliği gözenekli yapısı sayesinde hava alabilmesidir.

Deri ürünler oldukça popüler ve pahalıdır. Aynı zamanda düzgün bir bakım gereksinimi vardır. Uzun süreli kullanım için bakımları aksatılmamalı ve derinin cinsine göre temizlik prosedürleri uygulanmalıdır. Aynı zamanda yapısı gereği deri ürünler zamanla esneyerek bollaşır ve daha yumuşak hale gelir.

Polyester/600 D Polyester

Genel olarak tüm polietilen tereftalat ve polikarbonat içeren sentetik polyesterlere ait geniş bir aileyi belirtir. Üretim maliyetinin düşük olması, su tutmayan yapıda olması, ısıyı muhafaza etme özelliği, teri emmeme özelliği, yıkanabilmesi, doğal lifler ile karıştırılarak dayanıklılığının kolayca arttırılabilmesi, vb. sebepler ile piyasada çok fazla miktarda polyester ürün bulunmaktadır.

Ürün açıklamalarında yazan 600D Polyester ise biraz kelime oyunu yapmaktır. D’nin açılımı Denye’dir ve tekstil sanayinde denye iplik numaralandırma sistemi olarak kullanılır. Denye, 9000 metre ipliğin gram cinsinden ağırlığıdır. Kısaca 600 D(denye) Polyester; 9000 metresi 600 gram olan polyester ipliktir. Ayrıca ND olarak da adlandırılabilir.

Nylon

DuPont firması tarafından üretilmiş Polyamid liflere verilen genel isimdir. Temel özelliği, üretim maliyetinin düşük olması ve farklı elyaf türleri ile kolay bir şekilde birleştirilerek dayanıklılığının arttırılmasıdır. En sık kullanılanılan türü Oxford Nylon’dur. Genellikle su geçirmez astar ürününde kullanılır.

Duratex

Polyamid liflerden üretilmiş bir kumaş türüdür. Temel özelliği yırtılma ve aşınmaya karşı yüksek mukavemetli olmasıdır.

Hydratex

Su geçirmez ve nefes alabilen bir membrandır. Dış katmanın altına yerleştirilen Hydratex membran sayesinde terleme sayesinde oluşan su buharı dışarı atılırken, dışarıdan gelen su içeri girmez ve kumaşa nefes alabilirlik özelliği verir.

Cordura

DuPont firması tarafından geliştirilmiş ve lisanslanmış bir kumaş türüdür. Askeri ürünlerden kampçılık ürünlerine kadar geniş bir kullanım yelpazesi vardır. Aşınma, yırtılma ve sürtünmelere karşı son derece dayananıklıdır. Motosiklet giyiminde dış katman (dış kumaş) olarak kullanılır.

Kevlar

DuPont firması tarafından geliştirilmiş ve lisanslanmış bir ticari markadır. Dokunabilir, kumaş haline getirilebilir, kesilebilir ve dikilebilir bir malzemedir. Bu özellikleri sayesinde çok geniş bir yelpazede kullanım alanı vardır. Çok yüksek sürtünme ve çekme gerilimine sahiptir. Motosiklet giyiminde -özellikle pantolonlarda- sürtünme bölgelerinde iç koruma olarak kullanılır. Malzemenin adı Aramid (aromatik poliamid)’dir. Kevlar adı ticari olarak lisanslandığı için piyasada sadece Aramid olarak adlandırılan ürünler bulunmaktadır.

Gore-Tex

WL Gore & Associates firması tarafından geliştirilmiş ve lisanslanmış bir membrandır. Su geçirmezlik ve nefes alabilirlik özelliği vardır. Dış katmanın altına yerleştirilen Gore-Tex membran sayesinde terleme sayesinde oluşan su buharı dışarı atılırken, dışarıdan gelen su içeri girmez ve kumaşa nefes alabilirlik özelliği verir.

Windstopper

Yine WL Gore & Associates firması tarafından geliştirilmiş rüzgar geçirmez ve nefes alabilen bir kumaştır. Genellikle softshell olarak adlandırılır. Önceleri rüzgar geçirmez içlik ve astar olarak kullanılırken, günümüzde softshell motosiklet montlarında dış katman olarak kullanılır. Softshell, motosiklet montlarında kullanıldığında su geçirmezlik özelliği vermek için DWR ile kaplanır.

Dynatech

Schoeller firması tarafından geliştirilmiş bir polyamid kumaş türüdür. Temel özellikleri, yüksek mukavemet, yüksek sürtünme (290 °C ) ve yırtılmaya karşı dayanıklılıktır.

Keprotec

Yine Schoeller firması tarafından geliştirilmiş bir kumaş türüdür. Yüksek sürtünme, dayanıklılık ve yırtılmaya karşı dirençlidir. Özellikle motosiklet yarışları için geliştirilmiştir.

CoolMax

DuPont firması tarafından üretilen bir kumaş türüdür. Polyester fiberden yapılan kumaş, sıradan ipliklere göre daha fazla yüzey alanına sahiptir. Temel özelliği, üstünde biriken terin daha hızlı buharlaşmasını sağlamaktır.

ComforTemp

Scholler firması tarafından 4 mevsim giysiler için geliştirilen yüksek teknoloji ürünü astardır. Sıradan astarların aksine vucüt sıcaklığına tepki verebilmektedir. Temel özelliği sıcaklık arttıkça fazla ısıyı kendi üzerinde depolar ve ortam sıcaklığı düştüğünde üzerinde depoladığı enerjiyi geri bırakır.

Cambrelle

Aynı adı taşıyan firma tarafından üretilmiş ve genellikle ayakkabılarda kullanılan astar türüdür. Temel özelliği, ayakkabıda oluşan nemi hızla dışarı atarak bakteri ve koku oluşmasının önüne geçmektir. Aynı zamanda yüksek aşınmaya karşı dirençlidir.

Flexothane

SIOEN firması tarafından üretilmiş kumaş türüdür. Temel özellikleri son derece esnek, su geçirmez, nefes alabilir ve rüzgar geçirmezdir. Genellikle yağmurluk ürünlerinde kullanılır.

Sheltex

Yüksek performanslı bir membrandır. Temel özelliği rüzgar ve su geçirmezliktir. Genellikle kışlık eldiven ürünlerinde kullanılır.

Bir cevap yazın