Bölüm 5: Tıraş Sabunları

Yazı dizimizin bu bölümünde geleneksel tıraşın olmazsa olmazı tıraş sabunlarını ve tıraş sabununun önemini inceleyeceğiz.

Tıraş serisi üzerine yazmayalı yine uzun zaman olmuş. Daha önceki bölümler için yazı dizisi nah şurada:

  1. Maceraya Başlangıç
  2. Safety Razor Tıraş Aletleri
  3. Usturalar
  4. Tıraş Fırçaları

Şimdi de sıra geleneksel tıraşın en hoş kokulu, sıcacık, yumuşacık konusuna geldi. Evet konumuz tıraş sabunları.

Aslında öyle ahım şahım bir konu değil gibi görünüyor ama yüzünüzde gezen ustura ya da tıraş bıçağının eşlikçisi tıraş sabunu. Dolayısıyla tahrişsiz bir tıraş için oldukça ezlem.

Burada bir parantez açmak isterim ki; her ne kadar gerekliliği tartışılan bir konu olsa da tıraş öncesi krem kendi açımdan önemli bir etmen. Sert sakallı ancak yumuşak bir cilde sahip biri olarak tıraş öncesi krem kullandığım zaman tahriş neredeyse olmuyor bende.

Yukarıda dediğim gibi ezlem bir konu ancak, konumuz artık kozmetik olduğu için 3-5 liradan başlayan ve 300-500 lira seviyesine -hatta binlerce lira- çıkan fiyatlar mevcut. Gelin ney neymiş bir kontrol edelim:

Çubuk (Stick) Tıraş Sabunları

Genellikle berberlerin kullandığı şu Arko tıraş sabunları var ya. Hah, işte bu tipteki sabunlar çubuk (stick) tıraş sabunu olarak geçiyor.

Standart olarak; direkt ıslak yüze sürülerek köpürtme işlemi yüzde yapılsa da bir çok kez dilim şeklinde kesilerek tıraş kasesinde köpürtme işlemi yapanlar da vardır.

Arko gibi fiyatı 3 liradan başlayan sabunlardan, Tabac gibi 60-70 lira bandına kadar fiyat aralığında çubuk (stick) tıraş sabunu bulabilirsiniz. Bu arada Arko deyip geçmeyin. YouTube’de bir kaç inceleme videosu izleyebilirsiniz. Meğer milli gururumuzmuş da haberimiz yokmuş.

Kaseli Tıraş Sabunu

Çubuk (stick) tıraş sabunlarında olduğu gibi bir çok marka ve çeşidi mevcut. Proraso, Cella gibi fiyat/performans ürünlerinden, yine fiyatı 450-500 lira bantına çıkan bir çok marka mevcut.

Çubuk (stick) tıraş sabunlarından farklı olarak krem ya da sabun formatında olabilir. Bu yüzden kaseli tıraş sabunu ya da kremi olarak kullanım farkları bulunmakta. Yukarıda marka olarak örnek gösterdiğim Proraso ve Cella’dan ilerlersek;

Proraso sabun formatında olduğu için direkt olarak kasede köpürtme yaparak yüze uygularken, Cella gibi krem formatında ürünler ayrı bir kap/kasede köpürtme işlemine tabi tutulur.

Aynı zamanda yedek olarak sabun/krem satıldığı için özellikle yüksek fiyatlı ürünlerde yedek sabun alarak kase kullanılmaya devam edilebilir.

NOT: Kaseli tıraş “sabunlarında” zamanla sabun ile kase arasında boşluklar oluşacaktır. Sabunun daha uzun ömürlü olması için boşluklar oluşmaya başladığında sabunu çıkararak kurutma işlemi yapılması kullanım ömrüne etki eder.

Tıraş Kremi

Klasik tüp tipindeki tıraş kremidir. Kullanım olarak en ekonomik çözümlerden biri olmakla birlikte; tıraş kasesinde, yüzde ya da fırça üzerinde köpürtme yapılabilir. Kozmetik ürünün kalitesine göre uygun fiyatlardan başlayarak uçuk fiyatlara kadar bir çok ürün mevcuttur.

Tıraş Köpüğü

Görünürde ekonomik, pratik, kolay, vs. ne olursa olsun en az tercih edilmesi (hatta edilmemesi) gereken kozmetik üründür. Cilde yeteri kadar işlemediği gibi -kişisel bir yorum olacak- beni en çok tahriş eden üründür. Almayın, Aldırmayın…

Peki ideal köpük?

Genel olarak tıraş sabunlarını tanımladık ama ideali ne olmalı derseniz diyecek iki çift lafım olacak.

Köpük deyipte geçmemek önemli gerçekten. İyi bir köpük; daha kolay tıraş, daha az tahriş, cildin daha iyi korunması demek.

Aynı zamanda sağlık açısından da; esansiyel yağ içermeyen, kimyasallardan arındırılmış ve doğal içerikli olması oldukça önemli. İşte bu da hani yukarıda sık sık bahsettiğim 3-5 liralık ürün ile yüzlerce liralık ürünler arasındaki farka etki ediyor.

Eğer; ustura ile tıraş oluyorsanız genellikle tıraş sabununu normalden biraz daha fazla (çok az miktarda!) su kullanarak köpürtmek gerekir. Bunun en önemli gerekçesi usturanın yüzümüzde daha kolay hareket etmesine izin vermesidir sulu köpüğün. Eğer köpük çok fazla kıvamlı olursa genellikle usturanın yanak kısmı köpüğe yapışacak ve hareket etmesini zorlaştıracak, bu da muhtemel kesiklere yol açacaktır.

Ancak; ustura değil de safety razor tıraş bıçağı kullanıyorsanız köpüğün tam ideal kıvamlı olması gereklidir. İdeal kıvamlı bir köpük jilet ile yüzümüz arasında koruyucu tabakanın yeterli yoğunlukta olması, bu da daha az tahriş ve kesik demektir.

Yukarıda bahsettiğim son iki paragraf için geçerli olmak üzere dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Köpük ne çok kuru, ne çok ince, ne de çok kalın olmalı.

Kısaca bahstemek gerekirse; kuru köpük yeterince kaygan, ince köpük yeterince koruyucu, kalın köpük de yeterince detaylı kesime olanak vermeyecektir.

Haydi kalın sağlıcakla…

DEVAM EDECEK…

Bir cevap yazın