Lamy Safari All Black

Çocukluğumun en boktan hatıralarından biri güzel yazı dersleri. İşin içerisine; hem güzel yazı, hem bitişik dik el yazısı / bitişik eğik el yazısı, hem de solak olmak girince çile bülbülüm misali derslerin her bir dakikası resmen burnumdan gelirdi.

Yaş kemale erdi ancak güzel yazı olarak halen 9-14 yaş arası bir yerlerdeyim. Bu yüzden hiçbir zaman dolma kalem, özel bir tükenmez kalem vs. merakım olmadı.

Yılbaşı sebebi ile -ofisten arkadaşlar sağ olsun- LAMY’nin her yıl farklı renk olarak çıkardığı özel seri LAMY Safari All Black (2018) dolma kalemini hediye ettiler.

Her ne kadar kullanmasam da; adını bildiğim, sık sık büyük kırtasiye ve kitapçılarda gördüğüm, türlü renkleri ve modern bir tasarıma sahip olması sebebi ile bir kaç kez elimin gittiği ancak her seferinde iç sesimin: “Olm, doktor yazısından hallice yazın var, senin neyine dolma kalem.” diye beni uyarması sebebiyle kendimi engellemiştim.

Gel gelelim iş arkadaşlarım öyle düşünmemişler…

Biraz araştırınca LAMY Safari serisinin 1980 yılından beri aynı tasarımla satışta olduğunu öğrendim. Dolma kalemin tasarımını
Wolfgang Fabian yapmış ki, kendisi bir çok firmaya iş yapan bir endüstri tasarımcısı.

Burada bir parantez açmak istiyorum: Yıllardan beri tasarımını değiştirmeyen ya da çok küçük değişikliklere giden ürünlere karşı bir zaafım var. Bu yüzden Porsche’nin ikonik far yapısı, Adidas’ın Super Star’ı, Lego, RayBan’ın Wayfarer’ı, Post-It, vb. bir çok ürünü (Porsche hariç olm) kullanmasam bile alırım. LAMY’nin de öyle olduğunu bilseydim bu yazıyı yıllar önce yazmış olurdum her halde.

Wolfgang Fabian, aynı zamanda LAMY’nin; Al-Star, Agenda, Logo, gibi serilerini de tasarlayan kişi.

İnceleme Nerede?

Yukarıda biraz güzelleme yaptım ki aynı şeyleri tekrarlamayacağım. Tasarım gerçekten çok güzel. Bazen baktıkça bakası geliyor insanın. Ve cidden dikkat çekici. Toplantılarda elimden alan adam oldu.

Ancak, işin rengi “bence” kalemi eline alınca değişiyor ki kalem tamamen ABS Plasti üretim. Burada da şöyle bir açmaz ile karşılaşıyor insan:

Kalemin plastik hissi gerçekten ucuz hissettiriyor. Kaliteli bir ürün değil gibi bir his veriyor insana. Tabi plastik olması da kalemin oldukça hafif olmasını sağlıyor. Bu da uzun süreler boyunca el yorulmadan yazı yazmak demek.

Gerçi ABS Plastik olmasının bir sebebi var:

Bu kalem LAMY’nin kendi sitesinde de belirtildiği üzere “YOUNG” serisi bir üretim. Peki nedir bu YOUNG serisi?

LAMY, young serisini öğrenciler için çıkarmış. Dolayısı ile uzun süreler yazmak için hafif, üretim materyalinin ve üretim maliyetinin düşük tutulması ile kaybedilse, kırılsa bile cebi üzmeyen (yurt dışı için tabi ki), düşük maliyet ile ucuz fiyatlı olması gerekli. Bu açıdan bakıldığında tüm beklentileri karşılayan bir kalem.

Aynı zamanda kalemin bir çok uç çeşidi mevcut ve gerçekten kolay değiştirilebiliyor. Tabi bir de hangi uç kullanılmalı sorusu çıktı değil mi?

Solak olduğumdan mütevellit kalemi bir hafta kadar kullandıktan sonra “F (Fine)” ucu, “LH (Left Hand)” uç ile değiştirdim. Gerçekten yazım esnasında farkediyor. Bu kadar fark olacağını tahmin etmiyordum ben.

Hangi ucun tercih edileceğine karar vermek için sol elinizi mi, yoksa sağ elinizi mi kullandığınızın cevabını verebilecek akıl sağlığına vakıfsanız aşağıdaki görseli kullanabilirsiniz:

Yukarıdan da görebileceğiniz gibi bu uçlar LAMY Z50 standardı olarak geçiyor ve başlangıç için öneriliyorlar.

 • EF (Extra Fine): Çok İnce
 • F (Fine): İnce
 • M (Medium): Orta
 • B (Broad): Kalın
 • A (ABC): F ile M Arası
 • LH (Left Hand): Sol El

Tüm bunlardan başka LAMY’nin Z52 ve Z53 standartlarında uçları da mevcut. Ancak detayları ben de yeni yeni öğrendiğim için ilerleyen zamanlarda bu konu ile ilgili de yazılar yazmaya başlayacağım. Konuyu şimdilik burada kapatalım.

LAMY Safari serisini ister kartuş, ister mürekkep haznesi ile kullanabiliyorsunuz. Kartuş büyük kolaylık ancak 5’li kartuş paketi ortalama 15-20 lira arasında, dolayısı ile aynı fiyata alacağınız mürekkep ve dönüştürücü (coverter) ile tek seferde 50 TL gibi bir maliyet ile uzun süreler kullanım yapabilirsiniz (Evet, bu konu ile de yazı gelecek).

LAMY’nin bir diğer detayı da klipsi. Gerçekten çok sağlam ve sıkı. Dolayısı ile pantolon cebine astığınızda dahi düşmüyor.

Bütün bunların yanında ABS Plastik konusuna bir kez daha giriyorum ki maalesef kalem kolay çiziliyor. Çizilmesi Avrupa’da yaşayan öğrenciler için ahım şahım bir olay değil ki fiyatlar 18 Avro civarında. Hem kur, hem firmaların karları eklendiğinde bizdeki fiyatı büyük mağazalarda 160-190 TL, internette 140-150 TL civarına çıkıyor ki bir kesimin 20 birim paraya aldığı bir ürünü bizler 150 birime alınca çizilmesi üzüyor insanı.

Ha bir de ilginç bir şey var ki; LAMY sevmeyen mimarı şeytiyorlar mı? Sevmeyenine rastlamadım henüz…

Son Söz

Şimdilik benden bu kadar. Dolma kalem üzerine uzun uzun yazılar gelecek yakın zamanda. Bende bu işe yeni girişmiş ve öğrenen biri olarak deneyim ve öğrendiklerimi paylaşmayı düşünüyorum ki ikinci kalemimin siparişini zaten vermiş durumdayım.

LAMY Safari All Black 2018

147.75 TL
8

Lamy Safari All Black

8.0/10

Pros

 • Tasarım
 • Kolay Uç Değiştirme Sistemi
 • Hem Kartuş Hem Converter ile Kullanabilme
 • Sağlam Yapıdaki Klips
 • Hafiflik

Cons

 • ABS Plastik
 • Kolay Çizilebilme

Bir cevap yazın