Bölüm 2: Motosiklet Tipleri

Aslında o kurt bir tarafımızı bıngıldatmaya başladığı ilk günden beri hepimizin kafasından ben bunu istiyorum düşüncesi geçmiştir. Mutlaka kendimizi; pistte virajların tadını çıkarırken, uzun bir yolda rüzgarı hissederken, arazide atlayıp zıplarken ya da şehir içinde trafik çilesinden kurtulan mutlu bir birey olarak hayal etmişizdir. Daha kısa tabir ile; hepimizin kafasında, hayallerimizle iniltili olan bir motosiklet türü vardır.

Gelin bir bakalım:

Hemen hemen her motosiklet türünde ara form olan bir çok tür mevcut. Temel türleri bildiğimizde zaten diğerlerini de anlamış olacağız.

Touring (Uzun Yol / Tur) Motosiklet

Honda Goldwing Tour DCT (2018)

Adı üstünde, bu motosiklet uzun yolculuklar için yapılmıştır. Motosiklet yere yakın konumdadır ve üzerinde konfor arttırıcı bir çok eleman bulunur (Elcik ve koltuk ısıtma, yol bilgisayarı, geri vites, müzik sistemi, vb.). Ayaklar, bel ve kalça hizasında konumlanmış, dik yada hafif eğik oturuşu vardır. Kollar olabildiğince rahat konumdadır. 

Adventure Motosiklet

BMW R 1200 GS

Hem asfalt, hem de arazi kullanımı için tasarlanmış motosikletlerdir. Motosiklet yerden yüksek konumdadır ve sürücü görüşü oldukça açıktır. Ayaklar, bel ve kalça hizasında konumlanmış, dik ya da hafif eğik oturuşu vardır. Arazi şartlarında ayakta kullanıma uygun olarak tasarlanmıştır. Kollar olabildiğince rahat konumdadır. 

Racing (Super Sport) Motosiklet

Honda CBR 1000RR

Pist kullanımı için tasarlanmış, yüksek aerodinamik yapıda ve yere oldukça yakın konumdadır. Ayaklar, bel ve kalça hizasının gerisine konumlanmış, oldukça fazla eğik bir oturuş pozisyonu vardır. Kollar serbest değildir.

Naked / Street Motosiklet

Yamaha MT09

Asfalt ve şehir içi kullanım için tasarlanmış, aerodinamik yapıda olmayan, üzerinde hiçbir grenaj parçası olmayan, yere yakın konumda ve yüksek manevra kabiliyetine sahip motorlardır. Ayaklar, bel ve kalça hizasının gerisindedir ancak oturuş pozisyonu Racing motosiklete göre daha diktir. Kollar nispeten rahat konumdadır.

Commuter Motosiklet

Honda CB125F

Şehir içi kullanım için tasarlanmış, yüksek manevra kabiliyeti olan motosiklettir.  Sürücü görüşü oldukça açıktır. Ayaklar, bel ve kalça hizasında konumlanmış, dik ya da hafif eğik oturuşu vardır. Boyut ve hacim olarak küçüktür ve yakıt tüketimleri oldukça düşüktür. Başlangıç için ideal motosikletlerdir.

Scooter / Maxi Scooter Motosiklet

Vespa GTS300

Şehir içi kullanım için tasarlanmış, yüksek manevra kabiliyeti olan ve küçük tekerlekli motosikletlerdir. Sürücü görüşü oldukça açıktır. Oturuş pozisyonu oldukça rahattır. Bacaklar serbest, kollar oldukça rahattır. Yakıt tüketimleri düşüktür ve otomatik viteslidir.

Cruiser Motosiklet

Harley-Davidson Softail FatBoy S

Amerikan tipi yol motosikleti olarak bilinir. Oldukça dik oturuş pozisyonundadır. Ayaklar, bel ve kalça hizasının ilerisine konumlanmıştır. Kollar rahat gibi görünmesine karşın yukarı bakar pozisyondadır. Bu sebepten uzun yolda yorucu olabilir.

Enduro Motosiklet

KTM 250 EXC TPI

Tamamen arazi ve ayakta kullanım için tasarlanmış, oldukça hafif ve yüksek torklu motosiklettir. Yerden oldukça yüksek konumlanmıştır. Standart olarak; far, sinyal, fren lambası, vb. parçalar bulunmaz. Dolayısı ile trafiğe çıkış izni yoktur. Küçük modifikasyonlar ile trafiğe çıkartılabilir.

DEVAM EDECEK…

Bir cevap yazın