Bölüm 1: Nereden Başlamalı?

Yazın bitimine mukabil evlere tıkılmaya başlıyoruz ya. Kışın gelmesine inat yıllarca içimde olan motosiklet sevdası iyice depreşmeye başladı. Farkındayım; “sezon kapanıyor aga ne motosikleti” diyebilir işin içinde olanlar ama bir şeyler yapmak için illa bir zamanının olmasına gerek yok. Hele motosiklet gibi bir tutku için; zaman, para, sabır ve uzun bir öğrenme süreci gerekiyor.

Dolayısı ile bu yazı dizisi de adım adım ilerleyecek ve uzun soluklu olacaktır. Bu süreçte yaşadığım kafa karışıklıkları, ikilemler, süreçler, kararlar ve kararsızlıkları an be an yazmaya devam edeceğim.

İlk paragrafta bahsettiğim uzun bir öğrenme sürecinden kastım; yapılan her hatada, her yanlışta, gidilen her kilometrede yeni şeyler öğrenmek ve öğrenilenlerin pekiştirilmesi. Tabi tek bir şartla: Hayatta kalmak!

Motosiklet denen ulaşım aracı, ülkemizde maalesef araç olarak bile görülmüyor. Araç olduğu yasalar ile sabit ancak denetim ve uygulama her zamanki gibi sıkıntılı (yok). Özellikle ben de dahil olmak üzere ülkemiz sürücülerinin; geçiş üstünlüğü, tabela okuma, şerit kullanımı, vb. konularda bilgisinin olmadığını düşünürsek, güzelim ülkemizin trafiğinde tek bir kural işliyor: “Büyük olan aracın hakkıdır”.

Tabi bu arada motosikletler için geçerli argümanda “hızlı olan aracın hakkıdır” konusuna da değinmeden olmaz.

Ergenlik döneminde beyni ile apış arası yer değiştiren ve bir ömür öyle kalan güruh, yaptığı magandalık ve öküzlük sayesinde zaten her zaman “tu kaka” arayanlar için çok güzel örnekler oluşturmaya devam ediyor.

Dolayısı ile ne motosiklet sürücülerinin; bir motosiklet kültürü ve bilinci oluyor, ne de otomobil sürücülerinin. Trafik bilinci dersen zaten orman kanunu. Sonra da gazetelerde üçüncü sayfa kaza haberleri.

E peki nasıl olacak bu iş?

Motosiklet, pahalı bir hobi. Hele bir de dur durak bilmeyen TL’nin değer kaybı sebebi ile başlamak için bombok bir zaman. Daha işin başında 3 önemli giderimiz olacak.

 1. Ekipman
 2. Eğitim
 3. Motosiklet

Ekipman Bütçesi

Bu hobiyi layıkıyla yapan kişilerden ve gruplardan gördüğüm ilk kalem bu oldu. Bütçenizin ilk harcama kalemi ekipman olsun ve alabildiğiniz en iyi ekipmanı alın. Ötesi berisi yok!

Burada bir parantez açmak isterim. Motosikletin hacim olarak büyüklüğü, hızı, ağırlığı, motor gücü, vb. etkenler ile ekipmanın arasında doğrusal bir ilişki yok. Yani, 50 cc bir motosikete de binseniz 1200 cc bir motosiklete de binseniz, bütçeniz dahilinde alabildiğiniz en iyi ekipmanı almaya gayret edin.

Yukarıdaki videoyu izleyen sağlıklı bir beyin, zaten daha fazla söze gerek kalmadan koruma ekipmanlarının önemini anlamıştır.

Tabi ki ölümden kurtuluş yok, eğer yazıldıysa olacak, ancak kadercilik bizim kanayan yaramız da değil mi aynı zamanda?

İlerleyen dönemlerde tek tek ekipman seçimine değineceğim ancak şunu da araya sıkıştırmakta fayda var: En iyi ekipman bütçesi diye bir şey yok. Herkesin alım gücü, bütçesi, vb. etkenler farklı. Kısaca; “Ne kadar ekmek, o kadar köfte” Özellikle motosiklet ekipmanı konusunda durum bu.

Eğitim Şart!

Tabi ki de her aklı başında insan gibi motosiklet ehliyeti yoksa mutlaka alınacak. Ancak, siz siz olun motosiklet ehliyet kursundaki verilen eğitim ile yetinmeyin. 

Ehliyet demişken Avrupa Birliği Uyum Yasaları kapsamında eskiden sadece A2 olarak adlandırılan motosiklet ehliyetleri de değişti. Yapılan değişikliklere istinaden yeniden düzenlenen ehliyet sınıfları şöyle:

M Sınıfı Sürücü Belgesi
 • Kullanılacak Araç: Motosiklet (Maksimum 4kW)
 • Yaş: 16 yaşını bitirmiş olmak
 • Diğer Araç Kullanma Yetkisi: Yok
A1 Sınıfı Sürücü Belgesi
 • Kullanılacak Araç: Motosiklet (Maksimum 11 kW – 125 CC)
 • Yaş: 16 yaşını bitirmiş olmak
 • Diğer Araç Kullanma Yetkisi: M
A2 Sınıfı Sürücü Belgesi
 • Kullanılacak Araç: Motosiklet (Maksimum 15 kW – 500 CC)
 • Yaş: 18 Yaşını bitirmiş olmak
 • Diğer Araç Kullanma Yetkisi: M – A1
A Sınıfı Sürücü Belgesi
 • Kullanılacak Araç: Motosiklet (Tüm Motosikletleri Kullanabilir)
 • Yaş: 24 yaşını bitirmiş olmak (24 yaş altı için en az 2 yıllık A2 ehliyete sahip olmak)
 • Diğer Araç Kullanma Yetkisi: M – A1 – A2

Ehliyet konusunun üzerinden hızlıca geçtikten sonra eğitim konusuna geri dönelim. Unutmayın lütfen, başlangıçta alacağınız temeli sağlam bir eğitim hayatınızı kurtarabilir.

Özellikle İstanbul’da, İstanbul’un yakınında ya da diğer büyük şehirlerde yaşayan arkadaşlarım için motosiklet eğitimini layıkıyla yerine getiren kuruluşlar mevcut. Mutlaka ve mutlaka başlangıç eğitimini alın. İnanın bir şey kaybetmeyeceksiniz.

Örneklemek için; eğer İstanbul’da yaşıyorsanız; Yamaha Riding Academy, Honda Güvenli Sürüş Eğitimleri ya da Motto Akademi gibi kuruluşlardan eğitim alabilirsiniz.

İstanbul dışındaki eğitim kuruluşlarını bilmiyorum. Eğitim kuruluşu yakınınızda olmasa bile:

Gibi kitaplara göz atmanızı mutlaka öneririm. Piyasada bulunmasa bile .pdf dosyaları internet aleminde mevcut. Hatta eğitim alsanız bile mutlaka arada bir açıp okuyun. Hatalarımız alışkanlıklarımız olmasın.

Motosiklet Bütçesi

Daha yazımın başında belirttiğim gibi; güvenlik ekipmanı, eğitim / ehliyet işimizi hallettikten sonra bütçemizden kalan ölçüde seçim yapmak en mantıklısı. Müneccim boku yemediğim için tabi ki cebinizdeki parayı bilemem ancak uzun yıllar boyu motosiklet kullanıp güzel bir hobi edinmek isterseniz; kolay hakim olabileceğiniz, hata kaldırabilen, siz isteseniz dahi çok yüksek süratlere çıkamayacak, parça / bakım maliyetinden dolayı cebinizi acıtmayacak bir tercihte bulunmanız hem sizin sağlığınız, hem de ailenizin akıl sağlığı açısından yerinde bir karar olacaktır.

Çinli, Hintli, Japon, Avrupalı, vb. marka ayrımına girmiyorum. Teknoseyir‘in huysuz ihtiyarı LP’nin dediği gibi;

Motosiklet özgürlüktür arkadaşlar, motosiklet terapidir. Uzun yıllar zevkle sürmeniz dileği ile…

DEVAM EDECEK

Bir cevap yazın