Pebble – Rebble?

2012 yılında e-ink ekran kullanarak akıllı saat üreteceğini söyleyen ve yalnızca 30 gün içerisinde 10 milyon dolar destek toplayan Pebble, 2016’nın son çeyreğinde FitBit tarafından satın alındı ve kaçınılmaz son olarak 30 Haziran 2018’de Pebble sunucuları kapatıldı.

Sonuç olarak, 2015 yılından beri severek kullandığım Pebble Time Steel saatimin de; Pebble Store, Custom Watch Face, Hava Durumu, Sesli Yanıt, vb. servisleri doğal olarak çalışmadı. Saate önceden yüklenmiş arayüzler çalışmasına karşın artık uygulamaların bir çoğu çalışmıyordu.

Neyse ki FitBit tarafından satın almanın açıklanmasından kısa bir süre sonra, gönüllüler tarafından kurulan oluşum Rebble, biz fakirlerin dostu oldu ve Pebble sunucularının devamını sağladılar.

Rebble Sunucularına Nasıl Geçeceğiz?

FitBit’in sunucuları kapatmasından önce Rebble hesabı oluşturduysanız, telefonunuzdan şu adrese girerek, Pebble uygulamasını Rebble Web Services’a geçiriyoruz ve Pebble Store, Custom Watch Face mağazaları aktif hale geliyor.

Hava Durumu ve Sesli Dikte kullanımı için aylık 3$ ya da yıllık 33$ abonelik ücreti ödemek gerekiyor. Buradaki ücret tamamen sunucu giderlerinden kaynaklı. Yani birileri sırtımızdan kar etmiyor (umarım).

Eğer daha önceden bir hesap oluşturmadıysanız; önce buradan kendinize bir hesap oluşturmanız, ve şuradan da Pebble uygulamasını (iOSAndroid
Rebble Web Services’a geçirmeniz gerekli.

Her iki durumda da daha önce kullandığınız uygulama ve arayüzler silinecek. 

Bitirmeden önce önemle belirtmek gerekir ki, iOS 11‘de Pebble Time Round ve Pebble 2 kullanıyorsanız abone olsanız dahi sesli dikte çalışmıyor henüz ve bu sorun için herhangi bir takvim belirlenmiş değil.

Haydi, kalın sağlıcakla…

Bir cevap yazın