Elder Scrolls V: Skyrim – Nintendo Switch İzlenimlerim

Dile kolay. 6 yıl olmuş The Elder Scrolls V: Skyrim çıkalı. 6 yıl olmuş ve yine beni ekranın karşısına oturtmayı başardı bu oyun. Bilmiyorum, belki oynamayı bırakalı yıllar oldu diye, belki de Nintendo Switch’in gazıyla.

Nedeninden emin değilim ama Nintendo, hali hazırda sahip olduğum bir oyunu bana tekrar sattırarak amacına ulaşmış görünüyor. En azından benim için öyle. Pekala PC’de tekrar başlayabilirdim.

The Elder Scrolls V: Skyrim’i tekrar tekrar anlatmaya gerek yok. Elder Scrolls serisinin şimdiye kadar yaratılmış en büyük açık dünyası ve en ünlü oyunu dersek yalan söylemiş olmayız herhalde. Öyle ki yarattıkları açık dünyada neredeyse sınırsız derecede yapılacak şeyler var. Neyse, oyunun içerik konusu burada kapatalım. Aslında sorulması gereken soru, Nintendo Switch deneyimi tatmin edici mi? Tekrar alınmalı mı?

The Elder Scrolls V: Skyrim, Nintendo Switch’e; Dragonborn, Hearthfire ve Dawnguard eklentileri ile beraber geliyor. Yani geçen yıl çıkan Special Edition sürümü. Special Edition dediysem geçen yıl çıkan sürümdeki gibi keskin dokular, güncellenmiş gölgelendirme ve ışıklandırmaları vs. unutun. Daha yumuşak, daha hafif, daha flu. Aşağıdaki videoda ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Grafik takıntım olmadığı için benim için fazla bir anlamı yok. Konsolun gücü belli, yapacakları belli. Sonuçta NVIDIA Tegra işlemcili 720p ekranda oynuyorsunuz. Çok da şey etmemek gerek… Önemli olan şu:

Oynanabilirlik?

Skyrim hala eski Skyrim mi? Yoksa eskiden buralar dutluk idi mi diyeceğiz? Uzatmadan söyleyeyim. Halen eski Skyrim’i oynuyoruz, halen oyuna girdiğimizde Skyrim dünyasının içindeyiz. İçiniz rahat olsun.

Oyunun tanıtımında Nintendo’nun sıklıkla gözümüze gözümüze soktuğu bir şey vardı. Motion Controller.

Açıkçası, zaten arşivlik olan bu oyunu, bari bir de Motion Control ile zevkine vararak tadayım dediğim için Nintendo Switch sürümünü aldım. Aldım, denedim ve tadım kaçtı.

İlk başta oyunun verdiği gazla oldukça tatmin edici ve zevkliydi. Özellikle lockpick ve yay kullanımında süper sezgisel. Sezgisel derken kesinlikle abartmıyorum. Çok ince hareketleri bile algılıyor ve alışması çok çok kolay. Ta ki 1H Sword – Shield ikilisine geçene kadar. Yay ve lockpick kullanımında bu kadar sezgisel olan şey neden 1H Sword – Shield ikilisinde bu kadar  sıçıyor çözemedim açıkçası. Ciddi manada lag oluşuyor ve bütün dövüş mekaniğinin, bütün oyun zevkinin içine ediyor. Kısaca, range ağırlıklı bir karakter ile oynayacaksanız gayet yeterli olur ancak, melee bir karakter açarım ağız burun dalarım derseniz o Joy-Con’lar yerine takılacak arkadaş.

Tüm bunlara ek olarak Elder Scrolls V: Skyrim’in amiibo desteği de var. Aynen Zelda: Breath of the Wild’da olduğu gibi günde bir kez kullanılabiliyormuş. Amiibo almadım henüz. Sağdan soldan okuduklarım böyle diyor. Bu yüzden çok detaylı bir açıklama yapamam.

Oyunun el konsol modunda şarjı yaklaşık olarak 2,5-3 saat aralığında. Evde TV doluysa ve oyun oynayasınız varsa gayet yeterli. Ancak ben uzun bir otobüs yolculuğu yapacağım, yanıma alır oynarım canım sıkılmaz derseniz çantanıza PowerBank atmayı unutmayın. Yoksa yolun yarısına gelmeden canınız çok sıkılır.

Günün sonunda The Elder Scrolls V: Skyrim; içerik olarak halen güzel, halen yeterli. Nintendo Switch sürümü; çok da elzem bir şey değil.

The Elder Scrolls V: Skyrim

8

The Elder Scrolls V: Skyrim

8.0/10

Pros

  • Hala Oynanabilir İçerik
  • El Konsolu Modunda Skyrim Oynama Zevki
  • Lockpick ve Yay Kullanımında Motion Controller Sezgiselliği
  • Amiibo Desteği

Cons

  • Düşürülen Görüntü Kalitesi
  • Melee Dövüş Yapısına Uygun Olmayan Motion Controller

Bir cevap yazın