Marshall Major 2 Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

Geçen yaz artık pedleri kullanılamaz hale gelen ve sonunda resmen üzerine basıp kırdığım ilk model Marshall Major kulaklığımdan sonra, yeni bir maceraya atılmak yerine zaten bildiğim bir kulaklık deyip aldığım modeldir kendileri. Artık nerem kaşındıysa?

Neyse konuyu fazla bulandırmadan teknik detaylarını aradan çıkaralım:

Kulaklık TipiKulak Üstü
Ses ÇıkışıStereo
Hassasiyet99 dB
Sürücü Çapı40 mm
Empedans64 Ohm
Bağlantı TipiKablolu
Jak3,5 mm
MikrofonVar
KumandaVar
Kablo Uzunluğu120 cm (Spiral kablo ile 60 cm daha uzayabilir)

Marshall Major kulaklıklar ilk modellerinden beri oldukça ikonik bir tasarıma sahip. Gerçekten albenisi yüksek ve kaliteli bir kulaklık izlenimi veriyor. Tasarımı, Marshall firmasının genlerini ne kadar yansıtıyorsa, malzeme kalitesi de bir o kadar tersini söylüyor.

Ses kalitesi yeterli seviyede. Bass ve Mid sesler gayet zengin ancak yine de yüksek kaliteli kulaklık performansı beklemek hayal olur. Tiz sesler çok parlak değil ancak ses boğulacak kadar kötü değil. Major I modelinde tiz sesler daha parlaktı ve Blues/Rock sounda daha uygundu . Major II modeli biraz daha pop sound uyumlu olmuş.

Günlük kullanımda ses izolasyonu ilk modeldeki gibi gayet başarılı ancak yine ilk modelde olduğu gibi kulaklığın sıkı yapısında bir geliştirme yapılmamış. Uzun süreli kullanımda kulak kepçelerini rahatsız ediyor ve özellikle sıcak havalarda terleme sorununa yol açıyor. Dolayısıyla spor amaçlı kullanıma uygun değil.

Bunlar küçük sorunlar, problem edilmeyecek şeyler gibi börüne bilir. Ancak, ürünü kısaca tanımla deseler diyecek tek şey var: “Tek parça kalabildiği sürece gayet güzel bir kulaklık ki genellikle tek parça kalması mümkün olmuyor.”

Bunu sadece ben değil, benimle beraber almış olan iki arkadaşım da düşünüyor ki İnternette biraz aratırsanız ikinci modelin menteşelerinin ne kadar boktan olduğunu cümle alem dile getiriyor. Müzik endüstrisinin kalbinde yer alan bir firmanın yapacağı bir hata olmamalı bu. İlk modelden beri -üstelik artarak- devam eden bir sorun bu kadar güzel şeylerin bir anda çöpe atılmasına sebep oluyor. Keşke diğer ürünlerinde gösterdiği kalite anlayışını bu üründe de uygulasalardı diye düşünmeden edemiyor insan.

Marshall Major 2

6

Marshall Major 2

6.0/10

Pros

  • Tasarım
  • Ses İzolasyonu Yeterli
  • Spiral Kablo
  • Sökülebilir Kablo
  • Yeterli Ses Kalitesi

Cons

  • Zayıf Menteşe
  • Sıkı Yapısı Sebepli Uzun Süreli Kullanıma Uygun Değil
  • Kaplamalar Zamanla Soyuluyor
  • Kutusundan Taşıma Torbası Çıkmıyor

Bir cevap yazın