Maps.Me Offline Harita Uygulaması

Google Maps‘in offline haritaları yürüyüş modunda beni bir kaç kez yurt dışında patlattıktan sonra hem yükte hafif (telefonda az yer kaplayan), hem de doğru dürüst ücretsiz bir offline harita uygulaması arayışım mevcuttu. Daha önce ücretsiz sürümünü kullandığım Maps.Me uygulamasına yıllar sonra tekrar göz atmak istedim. Uygulama 2014 yılında tamamen ücretsiz olmuş. Ve bende eski yarime geri dönüş yaptım biraz kurcaladıktan sonra.

Maps.Me, Openstreet Map (OSM) altyapısı kullanıyor. OSM kısaca Wikipedia gibi, kullanıcılar tarafından güncelleştirilen ve geliştirilen bir harita. Bu sayede herhangi bir kullanıcı yeni yollar, yeni şehirler ekleyebilir ya da var olanları düzenleyebilir. Ancak, yapısı itibari ile hataya çok yatkın ve turistik kentler dışında oldukça ayrıntısız ve güncel olmuyor çoğu zaman (bir çok yerde yollar var ancak sokak adları ve numaraları yok). Kısaca OSM altyapısı kullanması hem artısı, hem de eksisi. Dolayısı ile Maps.Me popüler kentler dışında Google Maps kadar ayrıntılı değil. Bu büyük bir handikap.

Ancak, turistik yerlerde işin rengi değişiyor. OSM altyapısı kullandığı için bir çok mekan bilgileri güncel. Bu yüzden özellikle offline kullanımda başka hiçbir uygulamaya gerek kalmıyor. Tek yapmanız gereken, yurt dışına çıkmadan gideceğiniz ülke ya da bölge haritasını indirmeniz. Sonra gittiğiniz yerin yerlisi gibi gezebilirsiniz.

Kasım ayında gittiğimiz Roma – Floransa – Napoli seyahatimizde, eşim ile bir kişiye bile yol sormadan yerel pazarlar dahil gideceğimiz yeri elimizle koymuş gibi bulduk.

Uygulamanın arayüzü oldukça minimalist ve basit durumda. Çok fazla kurcalamaya gerek kalmadan neler yapabileceğinizi kolayca buluyorsunuz.

 

Seyahatlerimizde ekseriyetle yürüdüğümüz için, Maps.Me’nin yürüyüş modunu çok sevdik. Öncelikle sizi ok işareti ile gösterdiği için baktığınız yönü çok rahat görüyorsunuz. Eğer uygulamadan bunu aktif ederseniz; siz ne yöne dönerseniz ok işareti de sizinle aynı yöne bakıyor ve gerçekten çok çok iyi çalışıyor. Bununla beraber rota boyunca yükselti profili verdiği için biraz daha uzun ancak yokuş aşağı inilebilecek ya da daha az yorulacağınız rotalar oluşturmanıza olanak veriyor. Ayrıca son kullandığınız rotanızı kaydedebildiği için bir yere yürürken sürekli aynı yerlerden geçmek zorunda kalmıyorsunuz.

Başta dediğimi tekrar hatırlatmak isterim. Maps.Me mükemmel değil ve geliştirilmesi gereken alanlar mevcut, ancak gerektiği durumda iyi iş görüyor. Bu da şimdilik bizim için yeterli. Eğer siz de küçük boyutlu çevrim dışı haritaları olan basit bir navigasyon uygulaması arıyorsanız Maps.Me’ye bir şans verebilirsiniz.

iOS uygulamasını buradan, Android uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Maps.Me

7

Maps.Me

7.0/10

Pros

  • OSM Altyapısı Kullanıyor
  • Reklamsız ve Ücretsiz
  • POI'ler Oldukça Başarılı
  • Offline Haritalar Küçük Boyutlu
  • KMZ Olarak Oluşturduğunuz Kendi Haritanızı Kullanabilirsiniz

Cons

  • OSM Altyapısı Kullanıyor
  • Arama ve Rota Planlama Süresi Çok Uzun

Bir cevap yazın