Anker PowerCore II (Elite) Powerbank İncelemesi

TP Link-PB10400 mAh powerbank cihazıma bir süreden beri el konulduğu için halihazırda bir power bank arayışım vardı. Bir yandan bu arayışım devam ederken hemen hemen aynı zamanlarda Nintendo Switch sahibi olmamla beraber hem konsolu hem de diğer cihazlarımı dışarıda ve yolculuklarımda daha uzun süreli kullanmak için yüksek kapasiteli powerbank arayışlarına girdim. Asıl sahip olmak istediğim RavPower 26800mAh’nin Türkiye’de satışının olmadığını görünce; fiyat ve performans olarak daha uygun bir model olan Anker PowerCore II 20000 mAh satın aldım (156 TL – Hepsiburada).

BİLGİLENDİRME: İncelemeye söz konusu olan ürünün adı PowerCore Elite olarak değiştirilmiş. Kısaca göz atabildiğim kadarıyla yenilenmiş ürün olan PowerCore II’ye PowerIQ 2.0 (yazının devamında ne olduğu mevcut) ve USB-C şarj portu eklenmiş (http://amzn.to/2xryViR).

Ürün, çok sade ve basit bir tasarıma sahip. Hadi gerçekçi olalım. Ürün, yuvarlatılmış köşeli hatlara sahip bir tuğla (380 gr. / 16×6.6×1.54 cm) ve tamamen plastikten oluşuyor. Şaka bir yana bu durum görünümünün kaliteli ve çık olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Ancak, ürünün malzemesi darbe ve sürtünmelerde kolay çizilen bir yapıda. Parke zemine yaklaşık 35 cm. gibi bir yükseklikten düşmesine rağmen bir köşesinde ezik oluştu. Yine farklı bir günde kılıfını evde unuttuğum için çantamda kılıfsız taşıdım ve eve geldiğimde yüzeyinde küçük çizikler oluşmuştu. Çantamda Logitech G700 mouse ve Marshall Major kulak üstü kulaklığım ile aynı göze koymuştum.

Ürünün sağ yanında güç (uyandırma) düğmesi, sol yanında şarj girişi (2 adet 5V/2,0A — maks. giriş 4,0A) (küçük bir hile ile muadillerine nazaran yaklaşık olarak yarı yarıya kısa sürede tam dolum yapılabilmesi sağlanmış), üst kısmında cihazın şarj durumunu gösterir ledler (%25 — %50 — %75 — %100), alt kısmında büyük puntolarla yazılı Anker logosu ve önünde 3 adet şarj portu mevcut (5V/3,0A — maks. çıkış 6A).

Ürünün kutusundan iki adet USB kablo, süngerimsi yapıdaki koruma kılıfı ve cihazın kendisi çıkmakta. USB kabloların kutusundan çıkması gerçekten güzel olmuş. Kablo uzunlukları bence oldukça kısa ancak ürün ile beraber gelmesi kısalığın bir kusur olarak görülmesini engelliyor. Her iki USB girişi kullanılarak cihazı yaklaşık olarak 7 saat gibi bir sürede şarj etmek mümkün. Bu sayede -özellikle seyahat ve tatillerimde- cihazın kısa sürede şarj olması bir çok kez günümü kurtardı.

Ayrıca buraya da not düşmek gerekir, -ki bazı yerlerde karıştırıldığını gördüm- cihazda Quickcharge özelliği yok. Bunun yerine Anker’in kendi teknolojisi olan Power IQ destekli şarj portu var. PowerIQ; şarj edilen cihazın orijinal akım değerini tespit ederek, akımı ihtiyaç duyulan en yüksek amper değerine sabitleyip hızlı şarj imkanı ve şarj edilen cihazın pilini korumayı sağlayan bir teknolojiymiş.

QuickCharge özelliği olan bir PowerBank kullanmadığım için kendi yorumumu katmıyorum. Ayrıca yine Anker’in Voltage Boost olarak adlandırdığı, kablo direncini düşürmek için uygun değerde akım verilen bir teknoloji kullanılıyor üründe.

Tüm bunlarla beraber artık hemen hemen her üründe bulunan kısa devre koruması, ısı kontrolü, yüksek voltaj koruması, akım çıkış stabilizatörü ve fazla güç regülatörü güvenlik önlemleri olarak yer alıyor.

Bu güne kadar verdiğim paranın karşılığını bana fazlası ile verdi ve vermeye devam ediyor. Ancak şu an alacak olsam, hem yapılan güncellemeler, hem de her iki ürünün amazon.com’da fiyatının aynı olması sebebiyle güncellenen modeli alırdım.


Bir cevap yazın