Nintendo Switch – 3 Aylık Kullanım Değerlendirmesi

Nintendo Switch ile yaklaşık olarak 3 ayımı devirdim. Kendisi ile iyi-kötü günlerimiz oldu ve birlikteliğimiz tüm hızı ile devam ediyor. Bende bu konu hakkında kendi tespitlerim, halen herhangi bir inceleme izlemeyen kaldıysa diye kısa bir tanıtım ve yorumlarım hakkında bir iki kelam etmek istedim.

Kısa kes diyenler için yazının sonunda diyeceğimi baştan söyleyeyim: Eğer halihazırda bir konsolunuz yoksa ya da Nintendo ekosistemine daha önce hiç dahil olmadıysanız veya CPU, GPU, bellek vs. benim için önemli bir kriter diyorsanız boşuna para vermeyin arkadaşlar. Ya gidip PC toplayın ya da konsol oyuncusuysanız gidip PS4 yahut XBOX seçeneklerine yönelin.

İlla “sadece el konsolu” istiyorsanız Nintendo DS serisinden bütçenize uygun bir konsol işinizi rahatlıkla görecektir. Tabi ki ikinci el PS Vita ya da PSP de çözüm olabilir. Ancak firma desteği konusunda bir şey diyemeyeceğim. Sadece Nintendo nun kendi IP’leri bile Nintendo DS serisini ayakta tutmaya yeter durumda (selam olsun sana Sony).

Zaten halihazırda bir konsol ya da pc sahibiyim, farklı bir seçenek olarak bu cihaz ile ilgileniyorum derseniz buyrun.

NOT: Cihazın teknik özelliklerine çok girmeyeceğim. Meraklısı için link (http://bit.ly/2xNPKnw)

NİNTENDO SWITCH ve MALZEME KALİTESİ

Nintendo Switch’in en ilgi çekici (hatta tek) numarası olan bir anda el konsoluna dönüşmesi konseptine uygun olarak cihaz bir çok parçadan oluşuyor (bu yüzden parça parça yorumlamak daha doğru). Cihazı almadan önce; eklem yerlerinden kırılması ya da zamanla gevşemesi problemi kafamı çok karıştırmıştı. 3 aylık kullanıma ve bir kaç defa düşürmeme rağmen herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadım açıkçası. Eklem yerlerinde herhangi bir problem yok. Gerçekten malzeme kalitesi güzel.

Bazı kullanıcılar cihazın eklem yerlerinde gıcırdama ve hafif sallanma olduğundan bahsetmiş. Muhtemelen iPhone bükülme testi hikayesindeki gibi abanıp denendiğinde karşılaşmak olası herhalde.

Nintendo Switch Console: Kısaca cihazın tablet formatındaki kısmı olarak tanımlanabilir. Cihazdaki CPU, GPU, bellek vs. tamamı içerisinde. Ancak şunu akılda tutmakta fayda var: Bu bir tablet değil. Hatta basit bir uygulama bile yok. Aslında YouTube, Netflix, Amazon Prime, vb. uygulamalar ile çok daha işlevsel bir cihaz olabilirdi. Böyle düşünüldüğünde gerçekten sinir bozucu bir durum ve Nintendo bu konuda bol bol sinkaflı cümleleri hakediyor. Gerçekten insan basit de olsa bir kaç uygulama arıyor. İleride gelir mi? Bu gidişle zor. Kaç aydan beri bir gelişme yok takip edebildiğim kadarıyla. Şahsen umudumu kesmiş durumdayım.

EDIT: Yazıyı daha önce farklı bir platform için yazmıştım. Yazının yazılmasından yaklaşık 1 ay kadar sonra Hulu’nun uygulaması Nintendo Switch için yayınlandı ve lafımı bana yedirdi (mutluyum). Muhtemelen Amazon Prime Video ve Netflix servislerinin önünü açacak bu hareket.

Cihazda 4310mAh Lithium-ion pil mevcut. Ortalama 3 ila 4,5 saat arası oyun oynatabiliyor (otomatik ekran parlaklığı açık, ses %50). Oynadığınız oyuna göre bu süre değişken. Örnek olarak Zelda: Breath of the Wild oynarken ortalama 3 saat oyun oynayabiliyorken bu süre Mario+Rabbids: Kingdom Battle oyununda 4 saat ve üzerine çıkabiliyor. Yanıma alır tüm gün oynarım gibi bir düşünceniz varsa unutun. Eşim powerbankıma el koyduğu için zaten bir powerbank ihtiyacım vardı. Hazır ihtiyacım varken Anker PowerCore II ile bu sorunu çözebildim. Detaylıca araştırmak isterseniz Reddit üzerinde Nintendo Switch için external battery konusu mevcut (http://bit.ly/2gayjU0).

6,2″ LCD ekrana sahip Nintendo Switch. Bazı yerlerde daha büyük ekran olmalıydı gibi eleştiriler okumuştum ama daha başta dediğimi yinelemek isterim. Bu bir tablet değil. 6,2″ ekran bir “el konsolu” için gayet yeterli. Daha büyük ekran, daha büyük pil anlamına gelebilir ama daha büyük pil, daha çok ağırlık demek.

Cihaz TV modundeyken 1080p, el konsolu modundayken 720p çözünürlüğe kadar destekliyor. Klasik; “… kadar” kelime oyunu ile karşı karşıyayız burada. El konsolu modunda oynadığım tüm oyunlar 720p ancak TV modunda Zelda dahil 900p. Ne yapalım, pazarlama taktikleri herkes içindir deyip geçiyorum.

Ekran plastik olduğu için düşmelere karşı dayanıklı ancak oluşması muhtemel çiziklere maksimum dikkat etmek gerekli. Piyasada Nintnedo Switch için bol miktarda ekran koruyucu mevcut. Paranızı çakallara kaptırmak istemezseniz ki kaptırmayın, Aliexpress, Amazon gibi çözümler var.

Joy-Con

Joy-Con / Joy-Con Grip / Joy-Con Straps: Cihazın bence alamet-i farikası #joycon denen kontrolcüler. Nintendo sağ ve sol kontrolcü demek yerine bu kontrolcüleri (-) ve (+) olarak adlandırmış. Her iki Joy-Con; Bluetooth 3.0, ivme ölçer ve jiroskopa sahip. Aynı zamanda sağ (+) Joy-Con’da kızılötesi hareket kamerası ve #amiibo için NFC mevcut. Üzerindeki sensörler sayesinde (destek veren oyunlarda) nişan alma vb. şeyleri analog kollar ile değil cihazı hareket ettirerek yapıyorsunuz. Bu durum oyundaki hassaslık hissini arttırıyor ve gerçekten sorunsuz çalışıyor. Wii’den beri güzel yaptıkları işlerden biri zaten. Joy-Con’lar cihaz el konsolu modundayken şarj oluyor. Şarj süresinin 4 saat olduğunu okumuştum. Gayet yeterli bir süre bence. En azından kontrolcülerin şarjı bittiğinde el konsolu moduna geçip kesintisiz olarak oyuna devam edebilme durumu çok iyi.

İki kişilik bir oyun oynarken Joy-Con’ları çıkarıp yan çevirmek zorundasınız. Bu durumda oyun oynanıyor ama çok ergonomik değil. İdare ediyor sadece. Fakat eğlence ergonomiye üstün geliyor.

Joy-Con Grip

Joy-Con Grip, aslında Joy-Con’ların üzerine takıldığı raylı sistemden başka bir şey değil. herhangi bir özelliği yok (şarj edebilen Joy-Con Gripler ayrıca satılıyor). Sadece cihazın bağlantı durumunu gösteren led ışıklar var üzerinde. Tek olumsuz tarafı; kontrolcüler Joy-Con Grip’e takıldığında oluşan kare formundaki kontrolcü. Joy-Con’da olduğu kadar ergonomi sorunu yok ancak TV modunda uzun süreler oyun oynanacak ya da ana konsol olarak Nintendo Switch kullanılacaksa Pro-Controller alınması gerekli. Zaten ihtiyaç duyulacağını çok iyi biliyorlar ki ayrıca satışta.

Joy-Con Straps

Joy-Con Straps denen zımbırtılar, kumandaların üzerine takılarak hem kontrolcünün elimizden fırlamasına engel olan bileklik, hem de iki kişilik modda ZL-ZR tuş (tetik tuşları) işlevi gören bir parça. Küçüklüğü sebebi ile kaybedilmesi çok muhtemel. Özellikle tatildeyken çantamın içinde dahi nereye koyduğumu bir çok kez unuttum. Kaybolması durumunda Joy-Con’lar kullanılamaz mı? Gayet kullanılır ancak yine de küçük stresler yaşatıyor insana durduk yerde.

Nintendo Siwtch Dock: Üzerinde HDMI, şarj ve USB girişlerinin olduğu plastik parça. Üzerinde girişlerinin olması dışında bir numarası yok. Bana göre malzeme kalitesinin en kötü olduğu kısımda burası. Sanki biri çarpıp yere düşürse arka kapağı fırlayıp gidecekmiş gibi.

Cihaz, Dock’a takıldığında ekrana görüntünün gelmesi bir kaç saniye sürüyor. Gerçekten görüntü aktarımı konusunda başarılı. El modunda yaşanmıyor ama TV modunda bazen FPS düşüşleri olabiliyor (Zelda BotW).

OYUNLAR ve EKOSİSTEM

Piyasaya çıkan her AAA oyunu oynamak isterseniz çok yanlış yerdesiniz. Nintendo her zaman kendi IP’leri ve fanları ile ayakta duran bir firma oldu. Bu yüzden her AAA oyun bu cihaza çıkmayacak. Daha baştan bunu kabul etmek gerekli. Ancak yine de Wii U’da yaptıkları hataya düşmemek için bir çok üçüncü parti oyun firması ile anlaşma yaptılar. Şu anda gündemde olan NBA 2K18, FIFA 18 gibi oyunlar mağazada yerini almış durumda. Yeterli mi? Tabi ki hayır ancak bir önceki neslinde olduğu gibi komple es geçmiyorlar.

İş, Nintendo’nun kendi oyunlarına geldiğinde 180 derece dönüyor. Bir Nintendo klasiği olarak kendi IP’leri gayet yeterli. Tek tek saymaya zaten gerek yok. Nintendo deyince eminim bir çoğumuz zaten en az 4-5 oyun sayabiliriz.

Mağaza demişken şunu belirtmekte fayda var. Oyunlar hiç mi hiç ucuz değil. Şahsen çok sevdiğim The Binding of Isaac (http://bit.ly/2xf7mJu) için $40 verirken içim acıdı. Özellikle indie kategorisindeki oyunların fiyatları PC ile karşılaştırıldığında ağız dolusu küfür edilebilecek düzeyde. Aynı örnekten devam edersek The Binding of Isaac Rebirth, Afterbirth ve Afterbirth+ oyun paketi Steam de 61 TL. Varın gerisini siz düşünün. Ancak “kur” denen illetin etkisini kesinlikle unutmamak gerekli. Sonuçta Türkiye’de satışı olmayan bir cihazdan bahsediyoruz. Bu yüzden para biriminiz dahil olduğunuz mağazanın para birimi. Benim verdiğim para ile ABD’de yaşayan birinin verdiği paranın bütçemize etkisi çok farklı.

Şunu mutlaka belirtmek gerekir. Nintendo Switch için bölge sınırlaması yok. Dolayısıyla herhangi bir mağazadan aldığınız oyunu cihazınızda rahatlıkla oynayabilirsiniz. Keşke farklı firmalara da örnek olsa diye düşünmeden edemiyor insan.

Her şeyi toplamak gerekirse, peki ben neden Türkiye’de satışı olmayan bir konsolu gidip aldım ve halen kullanmaya devam ediyorum?

Nintendo kendi IP’lerini sadece kendisi için kullanıyor. Bu yüzden benim gibi Nintendo oyunlarını seven kitlenin içindeyseniz (fanlık derecesinde değilim) alternatifiniz çok az. Emulator her zaman cebinizde olan bir çözüm tabi. Ancak sevdiğiniz bir oyunun her an çantanızda olması, dışarı çıktığınızda ya da yolculuklarda çıkarıp oynamanın keyfi bambaşka. Bu “özgürlüğü” verebilen başka bir firma yok maalesef.

Yukarıda dediğim gibi. Her AAA oyun bu konsolda olmayacak ama şu anda gündemde olan FIFA 18 ya da NBA 2K18 gibi oyunları da es geçmeyecek. Günün sonunda NBA 2K18’i hemen her yerde oynayabilmek çok keyifli olacak. Devamı gelecek mi? Bekleyip göreceğiz. Bu yüzden bir şey diyemiyorum.

EDIT: NBA 2K18 gerçekten çok zevkli oluyor. Son İtalya seyahatimde Floransa – Napoli arası trende bayağı bir iyi geldi bünyeye.

Nintendo gerçekten “çok oyunculu oyunları iyi yapabilen” ve “oyuncu olmayan kişilere de oyun oynatabilen” bir firma. Eşim nadiren oyun oynar. Hatta oynamaz demek daha doğru bir tanımlama olur. Yaz dönemindeki en büyük eğlencemiz balkonda Snipperclips ve Mario Kart oynamaktı. Talebin kendisinden geldiğini de eklersem ne demek istediğimi daha iyi anlatabilirim sanırım.

Benzer şekilde; evde eş dost toplandığımızda açıp oyun oynadığımız bir cihaz ve gerçekten eğlendirmeyi başarıyor.

Yazdığım tüm olumsuzluklara rağmen aile konsolu ve el konsolu kavramı Nintendo’nun genlerine işlemiş. Switch de hem fiziksel yapısı, hem de firma genleri sebebiyle aile konsolu ve el konsolu kavramına cuk diye oturuyor. Bu tip bir cihaz arayışınız varsa çok düşünmeye gerek yok. Gönül rahatlığı ile alıp kullanabilirsiniz. Ancak en ufak bir şüpheniz varsa, bu konsola detaylıca düşünüp taşınmadan bulaşmayın derim. Zira beklenti ve kullanım davranışlarınız Switch’in nasıl bir cihaz olduğunu size söylüyor.

Nintendo Switch

7

Nintendo Switch

7.0/10

Pros

  • Birden Fazla Formda Kullanılabilmesi
  • Taşınabilirlik
  • AAA Oyunlara Verilen Önemin Artmış Olması
  • Kaliteli Bir PowerBank ile Şarj Edilebilmesi
  • Multiplayer Oyunlar

Cons

  • Nintendo IP'lerinin Herkese Hitap Etmemesi
  • Türkiye'de Resmi Satışının Olmaması
  • Anlık FPS Düşüşleri (TV Konsol Modu)

1 Comment

Add Yours

Bir cevap yazın