Jack Wolfskin Ham Rock (16 lt) Sırt Çantası

Hem günlük, hem de kısa süreli seyahatlerimde kullanmak için bir süredir sırt çantası ihtiyacım vardı. İnternet’te model ve fiyat araması yaparken N11’de 162 LT’ye indirimde görünce Jack Wolfskin’in Ham Rock 16 modelinden edindim bir tane (ortalama 180-280 TL fiyat aralığında halen bulunabiliyor).

Çanta polyester kumaştan yapılmış. Dolayısıyla kolay buruşma yapmıyor, sabunlu bir bezle temizliği yapılabiliyor ve çabuk kuruyor (üretici ılık suda ve elde yıkanması gerektiğini belirtmiş). Çantanın boyutları 48x27x10 cm.

Aslında çanta; gerçekte bisiklet kullanan kişilerin kullanımı için tasarlanmış ki çantanın önündeki kemer tokalar ile sıkılabilen göz; bisiklet kaskı ya da benzeri kaskların içine konulabileceği şekilde tasarlanmış. Bu gözün hemen altındaki şerit parçaya; led flaşör lamba sabitlenebiliyor.

ÖNEMLİ NOT: Halihazırda bisiklet kullanıcısı olmadığım için torba göze kask koyarak kullanma imkanım olmadı. Bu yüzden, alacak olan arkadaşlarımın mutlaka görerek almasını tavsiye ederim ki en öndeki göze kask konduğunda, sıkma kemerleri direkt olarak arkaya bağlı olduğu için diğer gözlerin işlevsiz kalabileceği gibi bir kanaat oluştu bende.

Maalesef çantada herhangi bir yan cep yok. Bu da; su şişesi, matara, mendil, termos bardak, vb. kolay ulaşmak istediğiniz eşyalar için yer olmaması demek. Kask taşıma için tasarlanan bölüme tabi ki koyabilirsiniz ve göze ulaşmak kolay (kask taşımadığınız sürece) ancak; özellikle şişe, matara ya da termos bardakların dik durmaması demek bu. Risk kullanıcıya bırakılmış kısaca.

Çantanın arka kısmı, sırtın hava alacağı biçimde ve ortopedik olarak tasarlanmış. Özellikle seyahatlerde kullanırken çok fazla terletme ve yorma sorunu yaşamadım bu güne kadar. Eğer sırtınızın daha fazla hava almasını istiyorsanız Jack Wolfskin ya da farklı markaların; çantanın kendisi ile taşıma askılarının olduğu kısmın esnek teller yardımı ile kesildiği ve ortasındaki file haricinde çantanın sırtınıza temas etmediği modellere yönelmenizi tavsiye ederim.

Çantanın üst gözünde standart olarak küçük bir cebin olduğu bölüm ve anahtarlarınız için askı kayışı bulunuyor. Eşya gözü; çanta 16 litre olduğu için sadece günlük bir kaç parça ince kıyafet ya da bir kaç parça eşya alabilecek kadar geniş. Yine eşya gözünde bulunan lastikli torba cebe ise çantanın o anki kullanım amacına bağlı olarak; su torbası (gerçek kullanım amacı), tablet, kitap-not defteri vb. eşya konulabilir. Cebin hemen üzerinde su torbasının borusunu asmak için cırtcırtlı bir klips ve borunun çıkacağı bir delik mevcut.

Ben bu cebe genellikle iPad ve Smart Cover koyduğum için hiçbir sorun yaşamadım ancak keşke bu bölümü birazcık korumalı yapsalarmış. Dikkat etmezseniz eşya gözüne konulacak sert bir cisim, torba cebe koyduğunuz eşyaya zarar verebilir. Çantanın üst ve eşya gözü diğer çantalardan farklı değil kısaca.

Açıkçası en sevdiğim özelliği ise çantanın altındaki gizli bölmede. Çantanın altında bulunan bu bölümden direkt olarak yağmur koruma kılıfı çıkıyor. Genellikle yağmur koruma kılıflarının ek parça olarak ayrıca satıldığını düşünürsek, yağmur koruma kılıfının çanta ile gelmesi güzel bir özellik olmuş.

Jack Wolfskin Ham Rock 16

0.00
8

Jack Wolfskin Ham Rock 16

8.0/10

Pros

  • Polyester Kumaş Malzemeden Yapılmış Olması
  • Entegre Yağmur Koruma Kılıfı ile Beraber Gelmesi
  • Uygun Boyut
  • Hava Alabilen Omuz Askısı ve Çanta Sırtı
  • Led Flaşör Askısı

Cons

  • Yan Ceplerin Olmayışı
  • Kask Kullanıldığında Ana Bölümün İşlevsiz Kalması

Bir cevap yazın